Nytt fra forbundsstyret – industripolitikk og medlemsvekst
Medlemsvekst og politikk
FLT opplever stadig medlemsvekst blant yrkesaktive, og forbundsstyret gikk gjennom prsregnskap og årsberetning under det siste møtet før sommeren 2020. Dagens innleder var Are Tomasgard fra Arbeidspartiets programkomité. Tomasgard er LO’s representant i komiteen som skal utforme forslag til Ap’s program for Stortingsvalget i 2021. Forbundet har utarbeidet innspill til de politiske partiene, og inviterer representanter fra forskjellige partier på besøk for å gi innspill til prosessene.Politisk besøk – bekymret for beredskap
Med om lag 350 000 arbeidsledige startet Aps Tomasgard med krisebekrivelser som utgangspunkt for hvilket politikk som drøftes av programkomiteen. – Vi har en sysselsettingskrise i Norge i dag som følge av koronaepidemien. Første jobb for Arbeiderpartiet er å sørge for arbeid til alle. Regjeringen har under krisen sviktet i å forstå hva som er god beredskap, fortalte Tomasgard. Han trekker frem sykelønn, pensjon og fulltidsstillinger som avgjørende for god beredskap. – God beredskap fordrer at man forstår hvor samfunnet er sårbart. Ledigheten vi i dag opplever krever løsninger hvor fellesskapet går foran, og styrker arbeidstakeres rettigheter. Og vi må se på hvordan vi løser kritiske behov; Norge har gode muligheter til å produsere både legemidler og vaksiner til gunst for fellesskapet.
ÈN METER AVSTAND: Forbundsleder Ulf Madsen, 1. nestleder Aud Marit Sollid og 2. nestleder Arnstein Aasestrand. Foto: Tina Ege.